"MIKS 2015 - Jazz & Blues" - 1 st International cartoon exhibition Sisak, Croatia
54 countries
212 participants
473 cartoons
The jury decided on 30 June. 2015.
list of participants:
1.ARGENTINA
Sebastian Cast
Norberto Rodolfo Vecchio
Daniel Eduardo Varela
Nestor Ruben Juarez Bitz
Gustavo Obdulio Cereijo
Marcelo O. Lopez
Diego Puglisi
Ado Carmona
2.ARMENIJA
Arsen Gevorgyan
3.AUSTRALIJA
Louis Postruzin – Pol
Joanna Machowska
4.AUSTRIJA
Bernd Ertl
Klaus Pitter
Hule Hanusić
Pascal Kirchmair
5.COLOMBIA
Alberto Martínez
Raul Alfonso Grisales “ Guaico ”
Gisele Escandon
Raul Fernando Zuleta
Alberto Martínez Betto
6.CUBA
Roberto Castillo Rodriguez Voland
Luis Angel Garcia Espinoza
7.BELGIJA
Patric Heyams
Jacques Sondron
Luc Descheemaeker
8.BJELORUSIJA
Bondar Vitaly
9.BOSNA I HERCEGOVINA
Senad Nadarević
Rešad Sultanović
10.BRAZIL
Alisson Ortiz Affonso
Regis Teixeira
Civial Einstein Macedo Alves
Deyvidson Thiago Lucas De Souza
Paulo Roberto Artpolo
Silvano Mello
Eduardo Baptista
Jorge Luis Cardoso Pereira+
Erico Junqueira
Diogo Guimaraes Ladeira
11.BUGARSKA
Valeri Waleks Aleksandrov
Dechko Nikolov
Ivailo Tsvetkov
Veselin Zidarov
Trayko Popov
Mikolay Arnaudov
12.CANADA
Evelyne Arcouette
Guy Badeaux Bado
13.CRNA GORA
Darko Drljević
Luka Lagator
14.DOMINIKANSKA REPUBLIKA
Jarul Haruill Ortega
15.EGIPAT
Hassan Hassan Taha
16.ENGLESKA (UK)
Stephen Mumberson
17.ESTONIJA
Ester Lauringson
Hiie Ivanova
18.FILIPINI
John Henson
19.FINSKA
Heino Partanen
20.FRANCUSKA
Pierre Prignet "Misterponce"
Rene Bouschet
Alain Vulliermet
Gerald Peigneux
21.ČEŠKA
Sliva Jiri
Jiri Srna
Pavel Hanek
Pavel Stary
Roman Kubec
Vaclav Linek
David Evžen
Rudolf Pejril
Pavel Matuška
Aleš Vyjdak
Maria Plotena
22.GRČKA
Demetrios Coutarelli
Serafim Bacoucis
Ovidiu Serb
John Xagoraris
23.HRVATSKA
Damir Novak – izvan konkurencije
Nenad Ostojić – izvan konkurencije
Darijana Gotal Sokolović – izvan konk
Nik Titanik – izvan konkurencije
Julije Jelaska
Borislav Josipović
Emil Strniša
Petar Pismestrović
Slobodan Butir
Dragutin Dado Kovačević
Tomislav Kaurin
Borislav Hegedušić
Zdenko Puhin
Tomislav Devčić
Živko Nimac
Branko Lozinski
Roko Idžojtić
Darijan Kučko
Ivica Pezo
Marijan Pavečić
Damjan Roce
Ivan Sabolić
Josip Kovačević - Enco
24.INDIJA
Venkatesh Vishal Shenoy
25.INDONEZIJA
Deska Dwi Wibowo
Jiwenk Wae (Nurwenda Juniarta)
Bakti Setyanta
Bilal Zulfiqar Abidin
Afri Diyansyah
26.IRAN
Ali Divandari
Rahim Baghal Asghari Baghmisheh
Mirta Azadi
Arash Foroughi
Alireza Pakdel
Payam Vafatabar
Mahsa Mousaviyan
Bahram Arjomandnia
27.ITALIJA
Paolo Dal Ponte
Luciano Montemarano
Mariagrazia Quaranta Gio
Emilio Isca
Andrea Pecchia
Nicola Bucci
28-
Ilya Katz
Boris Erenburg
Abraham Averbuch
Halina Reshef
29.JAPAN
Daniel Sahade
30.KINA
Cai Weidong
Zhao Yunsheng Hi
Sin Xin Yu
Guo Ye
Jia Rui Jun
Jing shan Li
Rui Yu
Li Yingchuan
Gai Guibao
Junqi Liang
31.KOSOVO
Agim Krasniqi
32.MADŽARSKA
Karoly Kutasi
Istvan Kelemen
33.MAKEDONIJA
Keti Radevska
Jordan Pop Iliev
Miro Georgijevski
Nikola Angelkovski
Tode Blaževski
34.MALEZIJA
Abdul Aziz Ali
35.MEKSIKO
José Antonio Rodríguez García
36.MOLDOVA
Alexander Kaminsky
Constantin Botezat
37.NJEMAČKA
Zoran Petrović
Jan Tomaschoff
Steffen Jahsnowski-Herschel
Wolfgang Theiler
38.NIGERIJA
Victor K. Olaleye
Azuka Nwokocha
39.NIZOZEMSKA
Harry Bouwnmeesters
Willem Rasing
40.NORVEŠKA
Firuz Kutal
41.PERU
Walter Alvarez Toscano
42.POLJSKA
Henryk Cebula
Grzegorz Weigt
Jacek Frackiewicz
43.RUMUNJSKA
Axinte Doru
Pavel Constantin
Nastase Leonte
44.RUSIJA
Vladimir Tyurin
Viacheslav Shilov
Andrei Popov
Nikolay Vorontsov
Valentin Dubinin
Ashmarin Stanislav
Anatoly Radin
Alla Serdyukov
Sergei Belozerov
Vladimir Semerenko
Vadim Konoplyansky
Andrey Selivanov
Liliya Vasilyeva
Mikhail Fedorovich Chernyshev
Nikolay Chernyshev
45.USA
Andrzej Paculz
46.SLOVAČKA
Lubomir Kotrha
Vladimir Pavli
Krisztian Takacs+
Jakub Suchy
47.SLOVENIJA
Radko Oketić
Milan Alašević
48.SRBIJA
Aleksandar Blatnik
Mileta Miloradović
Goran Čelićanin
Vaso Krčmar
Jovan Prokopljević
Saša Dimitrijević
49.ŠPANJOLSKA
Reinaldo Pagan Avila
Maria Picasso Piquer
50.TAIWAN (China)
Chia Wei Chang
51.TURSKA
Erdogal Basol
Saadet Demir Yalcin
Omer Cam
Dincer Koksal
Mehmet Kahraman
Emin Torksoz
Oguz Gurel
Firat Sarac
Muammer Kotobas
52.UKRAJINA
Vladimir Kazanevsky
Valeriy Chmxriov
Mykola Kapusta
Oleksy Kustovsky
Alexander Dubovsky
Bohdan Shyku
Valera Momot
53.URUGVAJ
Raquel Orsuj
Walter Hugo Cortinas
54.UZBEKISTAN
Makhmud Eshonkulov